Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) 03006-58.2K-97-G100
03006-58.2K-97-G100 picture photo
Mfg. Part Number
03006-58.2K-97-G100
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 100KOHM 25% DO213
Datasheet Download
03006-58.2K-97-G100.pdf
Availability of 03006-58.2K-97-G100
QUANTITY
03006-58.2K-97-G100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 03006-58.2K-97-G100
Internal Part NumberEIS-03006-58.2K-97-G100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
Series3006
Packaging-
Resistance in Ohms @ 25°C100k
Resistance Tolerance±25%
B Value Tolerance-
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/853952K
Operating Temperature-50°C ~ 204°C
Power - Max-
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)03006-58.2K-97-G100
03006-58.2K-97-G100 Details Description
Related parts for 03006-58.2K-97-G100
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP MICA 10PF 0.5PF 100V 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.3A 6MLF datasheet.pdf
IC MIXER/OSC/PLL DIGITAL TSSOP38 datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
IC QUADRATURE MODULATOR 48VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 15 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
PLUG 45 DEG 508MM 4C MTG ENDS datasheet.pdf