AVX Corporation 0306YD104KAT2A
0306YD104KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0306YD104KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 16V X5R 0306
Datasheet Download
0306YD104KAT2A.pdf
Availability of 0306YD104KAT2A
QUANTITY
0306YD104KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0306YD104KAT2A
Internal Part NumberEIS-0306YD104KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0306 (0816 Metric)
Size / Dimension0.032" L x 0.063" W (0.81mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0306YD104KAT2A
Related Links0306YD1, 0306YD104KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0306YD104KAT2A Details Description
Related parts for 0306YD104KAT2A
RES SMD 665 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.6A TO92 datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 32K 68PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 9.76 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DISPLAY TFT-LCD 800X480 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 5MA 900 MOHM SMD datasheet.pdf
CABLE 50POS FLAT-RIBBON 2M datasheet.pdf
LCD TOUCH TFT 7.0" RS232/I2C datasheet.pdf
CAP CER 11PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf