AVX Corporation 0306ZC153KAT2A
0306ZC153KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0306ZC153KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 10V X7R 0306
Datasheet Download
0306ZC153KAT2A.pdf
Availability of 0306ZC153KAT2A
QUANTITY
0306ZC153KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0306ZC153KAT2A
Internal Part NumberEIS-0306ZC153KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0306 (0816 Metric)
Size / Dimension0.032" L x 0.063" W (0.81mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0306ZC153KAT2A
Related Links0306ZC1, 0306ZC153KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0306ZC153KAT2A Details Description
Related parts for 0306ZC153KAT2A
D-SUB CABLE - MML15K/MC16G/X datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENS 3000PSI 22MM 1/4-18 5V 12" datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 6LLP datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 36V 8.33A datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
PHOTOTRANS 1.5MM SIDE CLEAR RAD datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SCSI 2 MICRO D SOLDER TYPE datasheet.pdf
D-SHAPE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf