AVX Corporation 0306ZC153KAT2A
0306ZC153KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0306ZC153KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 10V X7R 0306
Datasheet Download
0306ZC153KAT2A.pdf
Availability of 0306ZC153KAT2A
QUANTITY
0306ZC153KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0306ZC153KAT2A
Internal Part NumberEIS-0306ZC153KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0306 (0816 Metric)
Size / Dimension0.032" L x 0.063" W (0.81mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0306ZC153KAT2A
Related Links0306ZC1, 0306ZC153KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0306ZC153KAT2A Details Description
Related parts for 0306ZC153KAT2A
TRANSFORMER AUDIO 50/1.5K IMPED datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 512MB datasheet.pdf
IC RESET MPU LOW PWR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 24AWG .100 WHITE datasheet.pdf
DIODE GPP 1A 1000V 4SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5V IN 12/12V OUT datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 39.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 26POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf