AVX Corporation 0306ZC472MAT2A
0306ZC472MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0306ZC472MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 10V X7R 0306
Datasheet Download
0306ZC472MAT2A.pdf
Availability of 0306ZC472MAT2A
QUANTITY
0306ZC472MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0306ZC472MAT2A
Internal Part NumberEIS-0306ZC472MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0306 (0816 Metric)
Size / Dimension0.032" L x 0.063" W (0.81mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0306ZC472MAT2A
Related Links0306ZC4, 0306ZC472MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0306ZC472MAT2A Details Description
Related parts for 0306ZC472MAT2A
RES 2.21M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 8A TO220AC datasheet.pdf