AVX Corporation 0306ZC473MAT2A
0306ZC473MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0306ZC473MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 10V X7R 0306
Datasheet Download
0306ZC473MAT2A.pdf
Availability of 0306ZC473MAT2A
QUANTITY
0306ZC473MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0306ZC473MAT2A
Internal Part NumberEIS-0306ZC473MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0306 (0816 Metric)
Size / Dimension0.032" L x 0.063" W (0.81mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0306ZC473MAT2A
Related Links0306ZC4, 0306ZC473MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0306ZC473MAT2A Details Description
Related parts for 0306ZC473MAT2A
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC POE PD CTLR W/AUX 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 10.0K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 40POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES 562 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf