Amphenol RF 031-336-RFX
031-336-RFX picture photo
Mfg. Part Number
031-336-RFX
Manufacturer
Product Category
Coaxial Connectors (RF)
Brief Description
CONN BNC PLUG R/A 50 OHM CRIMP
Datasheet Download
031-336-RFX.pdf
Availability of 031-336-RFX
QUANTITY
031-336-RFX Order Process
Ship out your order
Specifications of 031-336-RFX
Internal Part NumberEIS-031-336-RFX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAssembly Instr C26a
3D Model031-336-RFX.igs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyCoaxial Connectors (RF)
Series-
PackagingBulk
Connector StyleBNC
Connector TypePlug, Male Pin
Contact TerminationCrimp
Shield TerminationCrimp
Impedance50 Ohm
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
Cable GroupRG-59, 62, 140, 210
Fastening TypeBayonet Lock
Frequency - Max4GHz
Features-
Housing ColorSilver
Ingress Protection-
Body MaterialBrass
Body FinishNickel
Center Contact Material-
Center Contact PlatingGold
Dielectric MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Voltage Rating500V
Operating Temperature-65°C ~ 165°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)031-336-RFX
Related Links031-3, 031-336-RFX Datasheet, Amphenol RF Distributor
031-336-RFX Details Description
Related parts for 031-336-RFX
HOOK-UP STRND 18AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS 2MM WIRE/WIRE datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 800V TO220AB datasheet.pdf
IC LINE RECEIVER QUAD 14-DIP datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 3.36K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
LSF-SMT 7.62/07/135 1.5 BK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1A 250 MOHM SMD datasheet.pdf