Littelfuse 0312.175VXP
0312.175VXP picture photo
Mfg. Part Number
0312.175VXP
Brief Description
FUSE GLASS 175MA 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
0312.175VXP.pdf
Availability of 0312.175VXP
QUANTITY
0312.175VXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0312.175VXP
Internal Part NumberEIS-0312.175VXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series312
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating175mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.0096
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance3.875 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0312.175VXP
Related Links0312., 0312.175VXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0312.175VXP Details Description
Related parts for 0312.175VXP
JUMPER COMB QB 2 SAKT1 2POS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
IC DIFF BUS TXRX 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 32 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf