Littelfuse 0312.175VXP
0312.175VXP picture photo
Mfg. Part Number
0312.175VXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 175MA 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
0312.175VXP.pdf
Availability of 0312.175VXP
QUANTITY
0312.175VXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0312.175VXP
Internal Part NumberEIS-0312.175VXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series312
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating175mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.0096
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance3.875 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0312.175VXP
Related Links0312., 0312.175VXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0312.175VXP Details Description
Related parts for 0312.175VXP
CAP CER 4700PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 250MW 2DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 68PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 0201 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 6A 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 16V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
DSub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Solder Cup datasheet.pdf