Littelfuse 031201.5HXP
031201.5HXP picture photo
Mfg. Part Number
031201.5HXP
Brief Description
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
031201.5HXP.pdf
Availability of 031201.5HXP
QUANTITY
031201.5HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 031201.5HXP
Internal Part NumberEIS-031201.5HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.5A
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t2.35
ApprovalsCE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance0.1036 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)031201.5HXP
Related Links03120, 031201.5HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
031201.5HXP Details Description
Related parts for 031201.5HXP
POWER SUPPLY FOR LASER SMT datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 8NS 44TSOP datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 520VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK F 75 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 100MA 1.05 OHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RCPT HSG DUAL V0 BLK TPA 04 CK datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 28 datasheet.pdf
CAP FILM 0.2UF 20% 630VDC RADIAL datasheet.pdf