Littelfuse 03122.25MXP
03122.25MXP picture photo
Mfg. Part Number
03122.25MXP
Brief Description
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
03122.25MXP.pdf
Availability of 03122.25MXP
QUANTITY
03122.25MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 03122.25MXP
Internal Part NumberEIS-03122.25MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series312
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating2.25A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t7.2
ApprovalsCE, CSA, KC, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance0.0594 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)03122.25MXP
Related Links03122, 03122.25MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
03122.25MXP Details Description
Related parts for 03122.25MXP
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC CHARGER BATT LI-ON 6-DFN datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 6TMLF datasheet.pdf
IC PCI SW 12LANE 3PORT 324BGA datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 127 TYPED 9POS datasheet.pdf
IC MCU 64KB 8KB RAM 85LGA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 25POS FLAT CABLE datasheet.pdf