Littelfuse 0313.150HXP
0313.150HXP picture photo
Mfg. Part Number
0313.150HXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 150MA 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
0313.150HXP.pdf
Availability of 0313.150HXP
QUANTITY
0313.150HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0313.150HXP
Internal Part NumberEIS-0313.150HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series313
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating150mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.27
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance20 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0313.150HXP
Related Links0313., 0313.150HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0313.150HXP Details Description
Related parts for 0313.150HXP
ICL 30 OHM 20% 3.5A 17.5MM datasheet.pdf
RES 9.65K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR LP5990 2.8V datasheet.pdf
SENS FIBER LIQUID CLEAR TUBE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CBL 15POS CMD TO 15PIN DSUB 36" datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED TRUEWHITE MODULE 1250 LM datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 800MA 570 MOHM datasheet.pdf