Littelfuse 0313.150VXP
0313.150VXP picture photo
Mfg. Part Number
0313.150VXP
Brief Description
FUSE GLASS 150MA 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
0313.150VXP.pdf
Availability of 0313.150VXP
QUANTITY
0313.150VXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0313.150VXP
Internal Part NumberEIS-0313.150VXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series313
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating150mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.27
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance20 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0313.150VXP
Related Links0313., 0313.150VXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0313.150VXP Details Description
Related parts for 0313.150VXP
CONN PLUG WATERPROOF 3POS MALE datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 300MW TO92S datasheet.pdf
RES SMD 0.091 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 50VDC 2416 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 72POS DR LOW P datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS CABLE SKT datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 32VDC ROCKER datasheet.pdf