Littelfuse 0313.200MXP
0313.200MXP picture photo
Mfg. Part Number
0313.200MXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 200MA 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
0313.200MXP.pdf
Availability of 0313.200MXP
QUANTITY
0313.200MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0313.200MXP
Internal Part NumberEIS-0313.200MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series313
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating200mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.27
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance6.59 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0313.200MXP
Related Links0313., 0313.200MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0313.200MXP Details Description
Related parts for 0313.200MXP
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADR 2POS R/A KEY-Y 15GOLD datasheet.pdf
IC TXRX CAN 14BIT 5V 14-SOIC datasheet.pdf
LOW PASS FILTER 1842MHZ 0805 SMD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 24V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 0.3A SOT23-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 8DFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CORD PIN datasheet.pdf