Littelfuse 03131.25VXP
03131.25VXP picture photo
Mfg. Part Number
03131.25VXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
03131.25VXP.pdf
Availability of 03131.25VXP
QUANTITY
03131.25VXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 03131.25VXP
Internal Part NumberEIS-03131.25VXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series313
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t24
ApprovalsCE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance0.26 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)03131.25VXP
Related Links03131, 03131.25VXP Datasheet, Littelfuse Distributor
03131.25VXP Details Description
Related parts for 03131.25VXP
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 1M OHM 0404 datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS M12 5V 36" datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
HEX NUT 1/2" STN STEEL 5/16-18 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 20V 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf