Littelfuse 0314.125MXP
0314.125MXP picture photo
Mfg. Part Number
0314.125MXP
Brief Description
FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0314.125MXP.pdf
Availability of 0314.125MXP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0314.125MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0314.125MXP
Internal Part NumberEIS-0314.125MXP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series314
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating125mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t0.00149
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance6.2 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0314.125MXP
Related Links0314., 0314.125MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0314.125MXP Details Description
Related parts for 0314.125MXP
CABLE 6COND 22AWG GRAY 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A W/FLANGE datasheet.pdf
MODEM CHIPSET (DSP,AFE,CONTR) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 4A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 680 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X5R 0603 datasheet.pdf