Littelfuse 0315.125H
0315.125H picture photo
Mfg. Part Number
0315.125H
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 125MA 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
0315.125H.pdf
Availability of 0315.125H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0315.125H Order Process
Ship out your order
Specifications of 0315.125H
Internal Part NumberEIS-0315.125H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series315
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating125mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.152
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.275" Dia x 1.275" L (6.99mm x 32.39mm)
DC Cold Resistance22.3 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0315.125H
Related Links0315, 0315.125H Datasheet, Littelfuse Distributor
0315.125H Details Description
Related parts for 0315.125H
CONN RING 14-16 AWG #6 PIDG datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - CKR20S/AE20M/CCE20S datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SRL 333KSPS 24-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 36POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2M OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 25K OHM 0.01% 0.15W 1206 datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 0.16 OHM 300W datasheet.pdf