Littelfuse 031501.2VXP
031501.2VXP picture photo
Mfg. Part Number
031501.2VXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 1.2A 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
031501.2VXP.pdf
Availability of 031501.2VXP
QUANTITY
031501.2VXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 031501.2VXP
Internal Part NumberEIS-031501.2VXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series315
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.2A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t21.5
ApprovalsCE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.275" Dia x 1.275" L (6.99mm x 32.39mm)
DC Cold Resistance0.278 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)031501.2VXP
Related Links03150, 031501.2VXP Datasheet, Littelfuse Distributor
031501.2VXP Details Description
Related parts for 031501.2VXP
IC REG LDO 2.5V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
CARD ENGINE 64MB SDRAM datasheet.pdf
RES SMD 27.4KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CLOCK MULT ZD HI DRV 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf