Littelfuse 031503.2VXP
031503.2VXP picture photo
Mfg. Part Number
031503.2VXP
Brief Description
FUSE GLASS 3.2A 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
031503.2VXP.pdf
Availability of 031503.2VXP
QUANTITY
031503.2VXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 031503.2VXP
Internal Part NumberEIS-031503.2VXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series315
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating3.2A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t209
ApprovalsCE, CSA, KC, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.275" Dia x 1.275" L (6.99mm x 32.39mm)
DC Cold Resistance0.0529 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)031503.2VXP
Related Links03150, 031503.2VXP Datasheet, Littelfuse Distributor
031503.2VXP Details Description
Related parts for 031503.2VXP
IC Z8 MCU OTP 4K 28SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 5V datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 62PF 500V 1111 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
RES 487 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MF SMC VERT HDR W/.250 CLIP datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR IS31AP4915-QFLS2 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf