Littelfuse 0318.250H
0318.250H picture photo
Mfg. Part Number
0318.250H
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 250MA 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
0318.250H.pdf
Availability of 0318.250H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0318.250H Order Process
Ship out your order
Specifications of 0318.250H
Internal Part NumberEIS-0318.250H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series318
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating250mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.0355
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
DC Cold Resistance2 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0318.250H
Related Links0318, 0318.250H Datasheet, Littelfuse Distributor
0318.250H Details Description
Related parts for 0318.250H
TRIMMER 500 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .300 8POS datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE BLUE datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
HARNESS BRD SPRING HOLDER PBSC6 datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
100UF 50V 10X10 datasheet.pdf