Littelfuse 03181.25HXP
03181.25HXP picture photo
Mfg. Part Number
03181.25HXP
Brief Description
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
03181.25HXP.pdf
Availability of 03181.25HXP
QUANTITY
03181.25HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 03181.25HXP
Internal Part NumberEIS-03181.25HXP
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series318
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t1.45
ApprovalsCE, CSA, KC, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
DC Cold Resistance0.1385 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)03181.25HXP
Related Links03181, 03181.25HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
03181.25HXP Details Description
Related parts for 03181.25HXP
FIXED IND 33NH 300MA 550 MOHM datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT 1MSPS 2CH 16-TSSOP datasheet.pdf
FILTER LINE 10A .25" QC TERM STD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1% 1/20W 0502 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
AC DRV,240V 1PH,1/2HP 0.4KW CT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 20% 253VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2.5UF 10% 1.2KV RADIAL datasheet.pdf