Littelfuse 03181.75VXP
03181.75VXP picture photo
Mfg. Part Number
03181.75VXP
Brief Description
FUSE GLASS 1.75A 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
03181.75VXP.pdf
Availability of 03181.75VXP
QUANTITY
03181.75VXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 03181.75VXP
Internal Part NumberEIS-03181.75VXP
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series318
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.75A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t3.6
ApprovalsCE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
DC Cold Resistance0.0856 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)03181.75VXP
Related Links03181, 03181.75VXP Datasheet, Littelfuse Distributor
03181.75VXP Details Description
Related parts for 03181.75VXP
RES 30K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 5A SEALED 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
LED 9MM G PMI 24V W GASKET datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS LT GRAY datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 2W DO204AL datasheet.pdf
IC FPGA 223 I/O 383MBGA datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 113MA 9.96 OHM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
WIRING DUCT COVER 3" datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf