Littelfuse 03182.25HXP
03182.25HXP picture photo
Mfg. Part Number
03182.25HXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
03182.25HXP.pdf
Availability of 03182.25HXP
QUANTITY
03182.25HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 03182.25HXP
Internal Part NumberEIS-03182.25HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series318
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating2.25A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t7.2
ApprovalsCE, CSA, KC, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
DC Cold Resistance0.0594 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)03182.25HXP
Related Links03182, 03182.25HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
03182.25HXP Details Description
Related parts for 03182.25HXP
IC XDCP DUAL 256TAP 50K 24-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 10POS datasheet.pdf
IC SW HALL EFFECT CHOPPER 3SIP datasheet.pdf
RELAY SSR DC OUT 40A 90-140VAC datasheet.pdf
MML INCANDESCENT LAMP ASSY datasheet.pdf
CONTROL TEMP ANALOG OUT 115/230V datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf