Littelfuse 03182.25MXP
03182.25MXP picture photo
Mfg. Part Number
03182.25MXP
Brief Description
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
03182.25MXP.pdf
Availability of 03182.25MXP
QUANTITY
03182.25MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 03182.25MXP
Internal Part NumberEIS-03182.25MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series318
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating2.25A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t7.2
ApprovalsCE, CSA, KC, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
DC Cold Resistance0.0594 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)03182.25MXP
Related Links03182, 03182.25MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
03182.25MXP Details Description
Related parts for 03182.25MXP
CABLE FLAT FLEX 16POS 1MM 4" datasheet.pdf
IC PHEMT 2GHZ 4.5V 200MA 8-LPCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
METRAL HDR STR PF 4X12 datasheet.pdf
SWITCH KNOB KNURL 0.74" BL/NAT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 200MA 12V datasheet.pdf
3POSSTD-TIMERHOUSINGPITCH5MKII datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 50W TO204AD datasheet.pdf
CAP MICA 270PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf