Littelfuse 03182.25MXP
03182.25MXP picture photo
Mfg. Part Number
03182.25MXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
03182.25MXP.pdf
Availability of 03182.25MXP
QUANTITY
03182.25MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 03182.25MXP
Internal Part NumberEIS-03182.25MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series318
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating2.25A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t7.2
ApprovalsCE, CSA, KC, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
DC Cold Resistance0.0594 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)03182.25MXP
Related Links03182, 03182.25MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
03182.25MXP Details Description
Related parts for 03182.25MXP
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 3.8A 33 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 4-INPUT 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
TXRX 4+4 2.7GBD PLUGGABLE PAR datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf