Littelfuse 0324.750MXP
0324.750MXP picture photo
Mfg. Part Number
0324.750MXP
Brief Description
FUSE CERAMIC 750MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0324.750MXP.pdf
Availability of 0324.750MXP
QUANTITY
0324.750MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0324.750MXP
Internal Part NumberEIS-0324.750MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series324
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating750mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t0.466
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
DC Cold Resistance0.25 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0324.750MXP
Related Links0324., 0324.750MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0324.750MXP Details Description
Related parts for 0324.750MXP
CONN RING 16-22AWG #4 SOLIS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS 0.8MM SMD datasheet.pdf
IMPACT BP 4X10 GR/W SN datasheet.pdf
CONN DIN B MALE R/A C1 32POS datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 8SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT SKT datasheet.pdf