Littelfuse 0325.375HXP
0325.375HXP picture photo
Mfg. Part Number
0325.375HXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 375MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0325.375HXP.pdf
Availability of 0325.375HXP
QUANTITY
0325.375HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0325.375HXP
Internal Part NumberEIS-0325.375HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series325
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating375mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A AC, 10kA DC
Melting I²t1.2
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
DC Cold Resistance2.155 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0325.375HXP
Related Links0325., 0325.375HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0325.375HXP Details Description
Related parts for 0325.375HXP
IC SRAM 4MBIT 10NS 48MINIBGA datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN MINI OSP PLUG 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf