Littelfuse 0326.300HXP
0326.300HXP picture photo
Mfg. Part Number
0326.300HXP
Brief Description
FUSE CERAMIC 300MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0326.300HXP.pdf
Availability of 0326.300HXP
QUANTITY
0326.300HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0326.300HXP
Internal Part NumberEIS-0326.300HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series326
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating300mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A AC, 10kA DC
Melting I²t0.69
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance3.22 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0326.300HXP
Related Links0326., 0326.300HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0326.300HXP Details Description
Related parts for 0326.300HXP
RES 39K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOT 1.2X6.5MM 9.4" datasheet.pdf
SWITCH CROSS ROLL PLNGR SPDT 15A datasheet.pdf
EMBEDDED USB 256MB IND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 32VDC ROCKER datasheet.pdf