Littelfuse 0326.750HXP
0326.750HXP picture photo
Mfg. Part Number
0326.750HXP
Brief Description
FUSE CERAMIC 750MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0326.750HXP.pdf
Availability of 0326.750HXP
QUANTITY
0326.750HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0326.750HXP
Internal Part NumberEIS-0326.750HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series326
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating750mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A AC, 10kA DC
Melting I²t7
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance0.641 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0326.750HXP
Related Links0326., 0326.750HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0326.750HXP Details Description
Related parts for 0326.750HXP
MOSFET N-CH 200V 6A DPAK datasheet.pdf
IC A/D CONV 8BIT SRL IN/OUT8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
VARISTOR 675V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
1 SHEET-10 LABELS GR datasheet.pdf
BACC 23C 21#20 2#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf