Littelfuse 032601.2HXP
032601.2HXP picture photo
Mfg. Part Number
032601.2HXP
Brief Description
FUSE CERM 1.2A 250VAC 125VDC 3AB
Datasheet Download
032601.2HXP.pdf
Availability of 032601.2HXP
QUANTITY
032601.2HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 032601.2HXP
Internal Part NumberEIS-032601.2HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series326
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating1.2A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A AC, 10kA DC
Melting I²t22
ApprovalsCE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance0.286 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)032601.2HXP
Related Links03260, 032601.2HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
032601.2HXP Details Description
Related parts for 032601.2HXP
CONN HEADR BRKWAY .100 19POS STR datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 400KHZ 8SOIJ datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 0.523 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
WIRE FERL INSUL datasheet.pdf
LP 5.00/90/14 BK datasheet.pdf
WHITE SHRINKTRAK .5" 1000/BX datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE ASSY EYEMAX datasheet.pdf
FUSE 7.2KV 250A 3" MOTOR START datasheet.pdf