Littelfuse 033707.5LXS
033707.5LXS picture photo
Mfg. Part Number
033707.5LXS
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE MICRO3 BLADE 32V AG 7.5A
Datasheet Download
033707.5LXS.pdf
Availability of 033707.5LXS
QUANTITY
033707.5LXS Order Process
Ship out your order
Specifications of 033707.5LXS
Internal Part NumberEIS-033707.5LXS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package50
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series337
PackagingBulk
Fuse TypeAutomotive
Current Rating7.5A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response Time-
Package / CaseBlade, ATO/ATC
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1kA
Melting I²t47
Approvals-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ColorBrown
Size / Dimension0.567" L x 0.165" W x 0.417" H (14.40mm x 4.20mm x 10.60mm)
DC Cold Resistance10.8 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)033707.5LXS
Related Links03370, 033707.5LXS Datasheet, Littelfuse Distributor
033707.5LXS Details Description
Related parts for 033707.5LXS
IC ADC LP 12-BIT SERIAL 20-SSOP datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.5PF 50V 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 24W STER 17SIL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 560KHZ RRO 16LFCSP datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X6S 0805 datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 29.59MM datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 50K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf