Littelfuse 03540549Z
03540549Z picture photo
Mfg. Part Number
03540549Z
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOCK BLADE 80A PANEL MNT
Datasheet Download
03540549Z.pdf
Availability of 03540549Z
QUANTITY
03540549Z Order Process
Ship out your order
Specifications of 03540549Z
Internal Part NumberEIS-03540549Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
Series354
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeBlade
For Use With/Related ProductsMAXI® ATC, MAXI® ATO
Fuse Size1.15" L x 0.35" W x 1.35" H (29.21mm x 8.85mm x 34.29mm)
Number of Circuits2
Voltage-
Current Rating80A
Mounting TypePanel Mount
Orientation-
Termination Style-
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)03540549Z
Related Links0354, 03540549Z Datasheet, Littelfuse Distributor
03540549Z Details Description
Related parts for 03540549Z
RES SMD 107 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC CALBRTD 12-BIT T/H 24SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W datasheet.pdf
DUCT COVER PROTECTIVE FILM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf