| Internal Part Number | EIS-03SSR-32H | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount | |
| Series | SSR | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Connector Type | Receptacle | |
| Contact Type | Female Socket | |
| Number of Positions | 3 | |
| Pitch | 0.039" (1.00mm) | |
| Number of Rows | 1 | |
| Row Spacing | - | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Fastening Type | Friction Lock | |
| Cable Termination | IDC | |
| Wire Type | Discrete | |
| Wire Gauge | 32 AWG | |
| Features | - | |
| Contact Finish | Tin | |
| Contact Finish Thickness | - | |
| Color | Gray | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 03SSR-32H | |
| Related Links | 03SS, 03SSR-32H Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor | |
 | 813-22-050-30-000101 | CONN SPRING CONT 50 POS .137 SMD | datasheet.pdf | |