Aries Electronics, Inc. 04-001.975-152FBP
04-001.975-152FBP picture photo
Mfg. Part Number
04-001.975-152FBP
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE 4POS .100 JUMPER 1.975 INC
Datasheet Download
04-001.975-152FBP.pdf
Availability of 04-001.975-152FBP
QUANTITY
04-001.975-152FBP Order Process
Ship out your order
Specifications of 04-001.975-152FBP
Internal Part NumberEIS-04-001.975-152FBP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series152FB
Cable TypeRibbon
Number of Conductors4
Pitch0.100" (2.54mm)
Length1.975" (50.16mm)
Length - Exposed Ends0.125" (3.18mm)
Termination StyleCompletely Exposed Wires on Both Sides with Protective Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04-001.975-152FBP
Related Links04-001.9, 04-001.975-152FBP Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
04-001.975-152FBP Details Description
Related parts for 04-001.975-152FBP
CONV IBC 48VIN 25A 12V OUT 300W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 200KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 856K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf