Aries Electronics, Inc. 04-002.6-152FBP
04-002.6-152FBP picture photo
Mfg. Part Number
04-002.6-152FBP
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE 4POS .100 JUMPER 2.6 INCH
Datasheet Download
04-002.6-152FBP.pdf
Availability of 04-002.6-152FBP
QUANTITY
04-002.6-152FBP Order Process
Ship out your order
Specifications of 04-002.6-152FBP
Internal Part NumberEIS-04-002.6-152FBP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series152FB
Cable TypeRibbon
Number of Conductors4
Pitch0.100" (2.54mm)
Length2.60" (66.00mm)
Length - Exposed Ends0.125" (3.18mm)
Termination StyleCompletely Exposed Wires on Both Sides with Protective Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04-002.6-152FBP
Related Links04-002., 04-002.6-152FBP Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
04-002.6-152FBP Details Description
Related parts for 04-002.6-152FBP
OSCILLOSCOPE USB 200KHZ datasheet.pdf
BRAID ROSIN SILVER .025"X10' datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
IC 12 BIT 3US DAC S/O 8-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 5POS R/A .400 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
HEATSINK ANOD ALUM SOT-32 datasheet.pdf
RES 70K OHM 1/5W .01% RADIAL datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 17POS 1MM R/A datasheet.pdf
LUG COPPER BLANK TONGUE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS PIN datasheet.pdf