Aries Electronics, Inc. 04-0518-10T
04-0518-10T picture photo
Mfg. Part Number
04-0518-10T
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET SIP 4POS GOLD
Datasheet Download
04-0518-10T.pdf
Availability of 04-0518-10T
QUANTITY
04-0518-10T Order Process
Ship out your order
Specifications of 04-0518-10T
Internal Part NumberEIS-04-0518-10T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series518
PackagingBulk
TypeSIP
Number of Positions or Pins (Grid)4 (1 x 4)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04-0518-10T
Related Links04-05, 04-0518-10T Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
04-0518-10T Details Description
Related parts for 04-0518-10T
RES SMD 46.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FEB CARRIER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1.85W SOD64 datasheet.pdf
IC DSC 32KB datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf