API Delevan 0402-40NK
0402-40NK picture photo
Mfg. Part Number
0402-40NK
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 40NH 320MA 438 MOHM
Datasheet Download
0402-40NK.pdf
Availability of 0402-40NK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0402-40NK Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402-40NK
Internal Part NumberEIS-0402-40NK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series402
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance40nH
Tolerance±10%
Current Rating320mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)438 mOhm Max
Q @ Freq24 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant2.24GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.61mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402-40NK
Related Links0402, 0402-40NK Datasheet, API Delevan Distributor
0402-40NK Details Description
Related parts for 0402-40NK
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 20A 48V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 50W TO204AD datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 1300UF 20% 100V FLATPCK datasheet.pdf