NMB Technologies Corp. 04020KA-12K-AL-00
04020KA-12K-AL-00 picture photo
Mfg. Part Number
04020KA-12K-AL-00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN 12VDC 40X20MM 3WR
Datasheet Download
04020KA-12K-AL-00.pdf
Availability of 04020KA-12K-AL-00
QUANTITY
04020KA-12K-AL-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 04020KA-12K-AL-00
Internal Part NumberEIS-04020KA-12K-AL-00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package350
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series04020KA
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 20mm W
Air Flow6.0 CFM (0.17m³/min)
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise22.5 dB
Power (Watts)0.72W
RPM5500 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating-
Voltage Range10.2 ~ 13.8VDC
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04020KA-12K-AL-00
Related Links04020KA-, 04020KA-12K-AL-00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
04020KA-12K-AL-00 Details Description
Related parts for 04020KA-12K-AL-00
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 6A WIRE TERM datasheet.pdf
MOD SPM 600V 8A SPM26-AA datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE PINS datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 1KV RADIAL datasheet.pdf