AVX Corporation 04023A100FAT2A
04023A100FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023A100FAT2A
Brief Description
CAP CER 10PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023A100FAT2A.pdf
Availability of 04023A100FAT2A
QUANTITY
04023A100FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023A100FAT2A
Internal Part NumberEIS-04023A100FAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023A100FAT2A
Related Links04023A1, 04023A100FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023A100FAT2A Details Description
Related parts for 04023A100FAT2A
LED LTBAR 10X20MM 8CHIP YEL DIFF datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 40MM 0.81 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 5.7A 29 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS CABLE PIN datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM 1W 84DB datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 6A 25.3 MOHM SMD datasheet.pdf