AVX Corporation 04023A100FAT2A
04023A100FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023A100FAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023A100FAT2A.pdf
Availability of 04023A100FAT2A
QUANTITY
04023A100FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023A100FAT2A
Internal Part NumberEIS-04023A100FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023A100FAT2A
Related Links04023A1, 04023A100FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023A100FAT2A Details Description
Related parts for 04023A100FAT2A
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 332K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf