AVX Corporation 04023A100JAT2A
04023A100JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023A100JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023A100JAT2A.pdf
Availability of 04023A100JAT2A
QUANTITY
04023A100JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023A100JAT2A
Internal Part NumberEIS-04023A100JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023A100JAT2A
Related Links04023A1, 04023A100JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023A100JAT2A Details Description
Related parts for 04023A100JAT2A
RES ARRAY 5 RES 22K OHM 6SIP datasheet.pdf
MODULE PWR ENT FUSED W/DPST SW datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 120MA DP-NC 8-SMD datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 50ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ datasheet.pdf
IC FPGA 190 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 1.3A (Switch) 8-MSOP-EP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 501MA 800 MOHM datasheet.pdf