AVX Corporation 04023A100JAT2A
04023A100JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023A100JAT2A
Brief Description
CAP CER 10PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023A100JAT2A.pdf
Availability of 04023A100JAT2A
QUANTITY
04023A100JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023A100JAT2A
Internal Part NumberEIS-04023A100JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023A100JAT2A
Related Links04023A1, 04023A100JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023A100JAT2A Details Description
Related parts for 04023A100JAT2A
RES SMD 324 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IND CTRL LED ASSY 24V GRN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf