AVX Corporation 04023A121JAT2A
04023A121JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023A121JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023A121JAT2A.pdf
Availability of 04023A121JAT2A
QUANTITY
04023A121JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023A121JAT2A
Internal Part NumberEIS-04023A121JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023A121JAT2A
Related Links04023A1, 04023A121JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023A121JAT2A Details Description
Related parts for 04023A121JAT2A
CONN HEADER .100 DUAL STR 66POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT W/PGA 38-QFN datasheet.pdf
CABLE MICRO USB-A M-M 2M datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming 1A eDIP-12 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 31.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN RETAINER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf