AVX Corporation 04023A1R2CAT2A
04023A1R2CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023A1R2CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023A1R2CAT2A.pdf
Availability of 04023A1R2CAT2A
QUANTITY
04023A1R2CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023A1R2CAT2A
Internal Part NumberEIS-04023A1R2CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023A1R2CAT2A
Related Links04023A1, 04023A1R2CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023A1R2CAT2A Details Description
Related parts for 04023A1R2CAT2A
CONN EDGECARD 120PS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
SEAL SWITCH ACCESSORY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
156 KK BKWY HDR POLZ SQP 10POS datasheet.pdf
RES 590K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LSF-SMT 3.50/17/135 3.5 BK datasheet.pdf
60A POWER LATCHING RELAY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf