AVX Corporation 04023A1R8DAT2A
04023A1R8DAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023A1R8DAT2A
Brief Description
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023A1R8DAT2A.pdf
Availability of 04023A1R8DAT2A
QUANTITY
04023A1R8DAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023A1R8DAT2A
Internal Part NumberEIS-04023A1R8DAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023A1R8DAT2A
Related Links04023A1, 04023A1R8DAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023A1R8DAT2A Details Description
Related parts for 04023A1R8DAT2A
TRANSFORMER AUDIO 10KCT/1.5KCT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 5000.0UH SMD datasheet.pdf
CAP CER 3PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONTROL TEMP OUT 24V CHASSIS MT datasheet.pdf
CONN RCPT FEMALE 6POS 12" 16/1 datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.24KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf