AVX Corporation 04023A201KAT2A
04023A201KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023A201KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 200PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023A201KAT2A.pdf
Availability of 04023A201KAT2A
QUANTITY
04023A201KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023A201KAT2A
Internal Part NumberEIS-04023A201KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023A201KAT2A
Related Links04023A2, 04023A201KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023A201KAT2A Details Description
Related parts for 04023A201KAT2A
SWITCH BASIC SPDT 15A SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 125V datasheet.pdf
PNEU HEAD 16-14AWG COPALUM datasheet.pdf
IC FIFO 16384X18 LP 20NS 64QFP datasheet.pdf
LED CBI 3MM MULTI BLOCK RT ANGLE datasheet.pdf
MICRO 51POS SKT 20" datasheet.pdf
IC PROSLIC LINE FEED 150V 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 14"X10" BLK/RD datasheet.pdf
RECEIVER 1 COIL 1 LAYER 16UH datasheet.pdf