AVX Corporation 04023A270JAT4A
04023A270JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
04023A270JAT4A
Brief Description
CAP CER 27PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023A270JAT4A.pdf
Availability of 04023A270JAT4A
QUANTITY
04023A270JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023A270JAT4A
Internal Part NumberEIS-04023A270JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023A270JAT4A
Related Links04023A2, 04023A270JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023A270JAT4A Details Description
Related parts for 04023A270JAT4A
CONN FFC VERT 18POS 1.00MM PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 8.5VC SC706 datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 8PWR 36SGL 2.36MM datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC SMOKE DETECTOR ION 8DIP datasheet.pdf
CONN HDR 48POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf