AVX Corporation 04023A471JAT2A
04023A471JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023A471JAT2A
Brief Description
CAP CER 470PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023A471JAT2A.pdf
Availability of 04023A471JAT2A
QUANTITY
04023A471JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023A471JAT2A
Internal Part NumberEIS-04023A471JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023A471JAT2A
Related Links04023A4, 04023A471JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023A471JAT2A Details Description
Related parts for 04023A471JAT2A
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf