AVX Corporation 04023A510JAT2A
04023A510JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023A510JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 51PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023A510JAT2A.pdf
Availability of 04023A510JAT2A
QUANTITY
04023A510JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023A510JAT2A
Internal Part NumberEIS-04023A510JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023A510JAT2A
Related Links04023A5, 04023A510JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023A510JAT2A Details Description
Related parts for 04023A510JAT2A
CONN CARD EXTEND 30POS .050" SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 690K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN FC ATTENUATOR 9DB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
KPT 5C 5#16 PIN RECP datasheet.pdf
MEMORY CARD MICROSD 512MB SLC datasheet.pdf
Dual 160 MHz Rail-to-Rail Amplifier IC datasheet.pdf