AVX Corporation 04023C103KAQ2A
04023C103KAQ2A picture photo
Mfg. Part Number
04023C103KAQ2A
Brief Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402
Datasheet Download
04023C103KAQ2A.pdf
Availability of 04023C103KAQ2A
QUANTITY
04023C103KAQ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023C103KAQ2A
Internal Part NumberEIS-04023C103KAQ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023C103KAQ2A
Related Links04023C1, 04023C103KAQ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023C103KAQ2A Details Description
Related parts for 04023C103KAQ2A
RES ARRAY 4 RES 24 OHM 1206 datasheet.pdf
IC BUS TXRX TRI-ST 32BIT 96LFBGA datasheet.pdf
HEADER 9POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 34POS datasheet.pdf
RES 65 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI ABSO 3.3V DIP datasheet.pdf